WHM - Webmaster Panel ve IRC Destek Forumu

Go Back   WHM - Webmaster Panel ve IRC Destek Forumu > Webmaster - E-Ticaret Bölümü > XenForo

XenForo Xenforo Kurulumu, Eklentileri ve Modülleri

Doping Hosting
User Tag List

Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09 Ocak 2014, 20:17
Administrator
 
Seçiniz Şubesi
Üyelik tarihi: 09 Ekim 2012
Mesajlar: 539
Konular : 449
Yaş: 37
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 3 Post(s)
Standart Vbulletin'den Xenforo'ya geçiş nasıl yapılır ? Geniş Anlatım

Bu konuda geçiş sürecini ve tamamlanmasını sizlere detaylı olarak anlatamaya çalışacağım. Öncelikle, vBulletin forumunuzu temizlemeniz gerekiyor. Hani bu işlemi yapın ki, yeni geçişte her şey mükemmel ve temiz olsun. Daha çok keyif alın. İlk olarak vBulletin sitenizin tam yedeğini alın (FTP + Veritabanı) ve uygun bir yerde saklayın. Ama tekrar söylüyorum vBulletin yedeğinizi düzgün ve tam aldığınızdan emin olun ki, daha sonra problem olmasın.


Çok temiz ve güvenli geçiş için, haydi başlayalım!


1- vBulletin forumunuzda banladığınız üyeleri ve e-posta ile onay yapmayan üyeleri komple silin. Ben silin diyorum çünkü yeni yazılıma geçince bu üyeleri de geçirmenin hiçbir anlamı yok. Tamamen, başlı başına yer kalabalığı yapmaktan başka hiçbir şeye yaramazlar. Ama gene de siz bilirsiniz. Ben silin diyorum.


Not: Banladığınız üyeleri silmezseniz eğer, temizlik açısından şu sorguyu çalıştırın;


Kod:
UPDATE usertextfield LEFT JOIN user ON user.userid = usertextfield.userid SET signature = '' WHERE user.usergroupid = 8

Üye grubu için 8 yazdım. Forumunuzda banlı üyelerin grub id'si kaçsa, onu yazarsınız artık. Bu sayede banlı üyelerin imzalarını silmiş olacağız.


2- Sitenizde geri dönüşüm kutusu varsa, çöpleşmiş ve işe yaramayan, en azından süresi 7-8 ay veya 1 seneyi geçmiş konular varsa onları silin. Silin diyorum çünkü az önce de belirttiğim gibi hiçbir şeye yaramadıkları gibi, onları da aktarmanın hiçbir faydası yok. Ama gene de siz bilirsiniz. Ben silin diyorum.


3- Zaten yedek almıştınız. Şimdi şu sorguyu vBulletin forumunuzun kurulu olduğu PhpMyAdmin'den çalıştırın;


Kod:
UPDATE post SET title = ''

Not: Eğer çok büyük bir siteniz varsa, bu sorgu çalışınca sunucu epey zorlanacaktır fakat sabırla bekleyin tamamlanmadan bir işlem yapmayın. Bu sorgu nedir kısaca değinirsek, mesaj başlarında RE: Konu adı diye bir yer var ya, işte orayı kaldıracaktır. Çünkü bu sistem XenForo'da gereksizdir. Bunu kesinlikle yapmalısınız zaten SEO açısından da çok zararlı. Hem title'da var, hem Navbar'da var hem de böyle her mesajda olması SEO için kötüdür. İşte XenForo'da bu yok.


4- vBulletin sitenizde, sildiğiniz bir üye varsa ve o üyeye ait konu ve mesajlarda herhangi bir isim geçmiyorsa, XenForo bunları aktarmaz. Yani aktarım işlemleri eksik olur. İşte bunu çözmek için şu sorguyu vBulletin forumunuzun kurulu olduğu PhpMyAdmin'den çalıştırın;


Kod:
UPDATE `thread` SET `postusername` = 'Guest' WHERE `thread`.`postusername` =''

Not: Bu işlem uzun sürebilir. Guest'i Misafir veya Silinmiş Üye yapabilirsiniz size kalmış. Önemli bir önerim olacak ki, o da bunların hiçbirisiyle uğraşmak istemiyorsanız şu sorguları çalıştırın;


Kod:
DELETE FROM post WHERE userid = 0;
Kod:
DELETE FROM visitormessage WHERE userid = 0;

Bu sorgular silinmiş üyelerin tüm mesajlarını forumdan kaldıracaktır. Fakat bu işlemi de yapmak istemezseniz şu sorguyu çalıştırın;


Kod:
UPDATE usertextfield LEFT JOIN user ON user.userid = usertextfield.userid SET signature = '' WHERE user.posts = 0;

Bu sorgu silinmiş üyelerin imzalarını veritabanından temizler ve böylelikle yer açılır DB rahatlar.


5- Geri dönüşümlü olarak sildiğiniz tüm konu ve mesajları komple silin. Zaten miladı dolmuştur bunların. Boş yere taşımaya hiç gerek yok. Ben bu işlemi yapmanızı öneririm. Ama yok, "olsun sakıncası yok geçireyim onları" derseniz 5. adımı yani bu kısımı atlayın bu konuda. Fakat yok "tamam bunu da yapayım iyi olur" derseniz, şu sorguları çalıştırın;


Kod:
DELETE FROM post WHERE visible = 2 AND parentid > 0
Kod:
truncate deletionlog;

Not: Bu sorgu çalışırken sunucuya yük binecektir. Dikkatli olmalısınız.


6- Özel mesajları taşımak istemiyorsanız şu sorguları tek tek çalıştırın;
Kod:
DELETE FROM pm;
Kod:
DELETE FROM pmreceipt;
Kod:
DELETE FROM pmtext;
Kod:
UPDATE user SET pmtotal = 0, pmunread = 0;
Kod:
TRUNCATE pm;
Kod:
TRUNCATE pmtext;

Not: Özel mesajları taşımak istiyorsanız, bu adımı atlayın. Fakat ben silmenizi öneriyorum çünkü XenForo'da özel mesaj sistemi live pm gibi bir sistem olduğu için eski vBulletin özel mesajları gereksiz kalacaktır. Yani sorun yok kalmasında ama silinse daha iyi diyorum.


7- Fazla üye grupları varsa, silin. Mesela yok deneme moderatör yok yardımcı moderatör yok bilmem ne üyelikler vb. gibi fazla gruplar varsa silmenizi öneriyorum. "Hayır kalsın sakınca yok." diyorsanız bu adımı atlayın.


8- IP kayıtlarını silin. Ben silmenizi öneriyorum yeni geçişte onları da yani yüzlerce ip kaydını da taşımanın hiçbir anlamı yok bence. "Hayır kalsın sorun yok." diyorsanız bu adımı atlayın ama silmek istiyorsanız aşağıdaki sorguları çalıştırın;


vBulletin 3.x versiyon kullananlar şu sorguları çalıştırsın;
Kod:
UPDATE user SET ipaddress='';
Kod:
UPDATE post SET ipaddress='';

vBulletin 4.x versiyon kullananlar da şu sorguları çalıştırsın;
Kod:
truncate ipdata;
Kod:
UPDATE user SET ipaddress='';
Kod:
UPDATE post SET ipaddress='';

Not: Büyük bir siteniz varsa sunucunuzu biraz yavaşlatabilir.


9- Aktif olmayan kategorilerdeki eklentileri silin, yer açılsın ve yeni geçişte onlar da taşınmasın diyorsanız, şu sorguyu çalıştırın;


Kod:
DELETE FROM attachment USING attachment, post, thread WHERE attachment.postid = post.postid AND thread.threadid = post.threadid AND thread.forumid = X

Not: X olan yere kategori id numarası yazın bu sorgu vBulletin 3.x içindir. Hayır gerek yok kalsın diyorsanız bu adımı atlayın.


10- Mesaj düzenleme kayıtlarını silin. Adı üstünde "geçmiş" geçmişte kalmış olmuş bitmiş, yeni geçişte onları da boş yere taşımanın anlamı yok diyorsanız şu sorguları çalıştırın;


Kod:
truncate editlog;
Kod:
truncate postlog;
Kod:
truncate postedithistory;

11- Geçiş öncesi performansı arttırmak açısından gereksiz tabloları şu sorgularla boşaltın;


Kod:
truncate tag;
Kod:
truncate session;
Kod:
truncate adminlog;
Kod:
truncate autosave;
Kod:
truncate tagsearch;
Kod:
truncate searchcore;
Kod:
truncate tagcontent;
Kod:
truncate profilevisitor;
Kod:
truncate moderatorlog;
Kod:
truncate externalcache;
Kod:
truncate templatehistory;
Kod:
truncate passwordhistory;
Kod:
truncate searchcore_text;

Evet vBulletin forumunuz epey temizlendi ve bir o kadar da yer açıldı, rahatladı. Toplam 11 adımda bu işlemleri halletmiş olduk. Şimdi sıra geldi, taşımaya.


1- Aynı sunucu/hosting içinde aynı PhpMyAdmin'de yeni bir veritabanı oluşturmanıza gerek yok. Şu konuda XenForo nasıl kurulur inceleyebilirsiniz; Xenforo'yu Tanıyalım-XenForo Kurulumu ( Resimli Anlatım ) - Google Fan Webmaster Forum


2- XenForo'yu, vBulletin veritabanınızın olduğu yere de kurabilirsiniz. Çakışma olmaz çünkü XenForo tablo isimleri farklıdır ve xf_ ile başlar. Kurulum esnasında aynı veritabanını kullanabilirsiniz yani. FTP de aynı olabilir. Dosyaları direkt üstüne yazdırın sadece index.php değişir o kadar. Yani bir sıkıntı olmaz çünkü XenForo FTP dosya isimleri de farklı. XenForo kurulumu bittikten sonra, XenForo sitemizin Admin paneline girin.


3- Önce, Türkçe dil dosyası yükleyin şurada var; Güncel "Türkçe (TR)" dil paketi - XenForo 1.2.1 - Google Fan Webmaster Forum


4- Daha sonra Admin panelde ARAÇLAR kısmını açın. Sol menüde en aşağıda "Dış Veri Yükle" yazar, ona tıklayın. Açılan sayfada "Yükleyici Aracı Seçiniz:" bölümünden vBulletin versiyonunu seçin.


Not: Retain imported content IDs hemen altındaki seçenek bunu işaretlemeyin, boş bırakın.


5- Aktarım arşiv tablosu belirleyin daha sonra lazım olacağı için archived_import_log olarak kalabilir.


6- Yüklemeyi yapılandır diyerek devam edin. Karşınıza çıkan sonraki bölümde vBulletin kurulu olan veritabanı bilgilerinizi girin.


7- Daha sonra açılan sayfada sizden bazı dosya yolları istenecek. Avatarlar ve eklentilerin yolu vs. Bunları girdikten onrasını zaten siz yapacaksınız. Karşınıza her şey çıkacak çünkü.


Not: Teşekkürleri likes yani beğeniye çevirmek için listede import çıkar. ama çıkmazsa, bu konu altında yazın yardım edebilirim.


Önemli Not: Sosyal gruplar, fotoğraf albümlerini de taşımanız mümkün. Fakat bu işlemler geçişten sonra yapılacağı için, lütfen veritabanında ve FTP klasörünüzdeki vBulletin ile ilgili şeyleri silmeyin. İşlemler bu kadar. Fakat sorusu olan varsa, anlamadığınız veya takıldığınız bir yer varsa hala, bu konu altında yazabilirsiniz. Unutmayın, geçiş süreci hiç de zor değil, tam aksine epey kolay işlem. Tekrar söylüyorum, yardıma ihtiyaç duyanlar yazabilir. Konu alıntı değildir, tamamen kendim yazdım. Bu yazıyı alacak üyeler (hani alınırsa) en azından kaynak link belirtirse iyi olur.


Google'da indexlenen linkleri kurtarmak:
Eski linkleri vBSEO olsun veya normal vBulletin link yapısı olsun onları da şu şekilde kurtarıyoruz buyrun;
-Redirection Scripts for vBulletin 3.x | XenForo Community
-Redirects for vBSEO URLs to native vBulletin format deneme yapın göreceksiniz.


Eski YouTube BB Kodları kurtarmak
XenForo'ya geçiş yaptıktan sonra şu sorguları ([YOUTUBE] bb kodu için) çalıştırın;
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[YOUTUBE]', '[media=youtube]');
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[/YOUTUBE]', '[/media]');
XenForo'ya geçiş yaptıktan sonra şu sorguları ([YT] bb kodu için) çalıştırın;
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '
">
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '
" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">
Kod:
', '[/media]');

Hala dönüşümü başarısız YouTube videoları varsa, şu eklentiyi kuracaksınız;
Post Content Find / Replace | XenForo Community
Böylelikle videoları da dönüştürmüş olacaksınız.


Veri Aktarıcılar (importers)
Blog için aktarıcı: Better Blogs Free | XenForo Community
Sosyal gruplar için aktarıcı: Social Groups for XenForo [1.2 compatible] | XenForo Community
Teşekkür eklentisini beğeniye çevirme aktarıcı: Import Post Thanks to Likes | XenForo Community
Üye albümlerini aktarma: [XFR] User Albums | Page 15 | XenForo Community


vBSEO likes (beğeniler) için importer vB 3.8.x için:
ragtek vbseo likes importer | XenForo Community


vBSEO likes (beğeniler) için importer vB 4.x için:
vBSEO Likes Importer | XenForo Community
__________________
''Kendi planlarımızı yapıyorduk, ama kaderin de planları olduğunu unutmuştuk..''\Dostoyevski\
Alıntı ile Cevapla

Reklam
Doping Hosting
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesajlar
Barkod Nedir? erycetin Grafik Sözlük 0 03 Mart 2013 15:04

Sosyal Medya Uyarı
Bu bir DH iştirakidir.!
Bir forum sitesi olan whm.gen.tr webmaster forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan whm.gen.tr sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için root@whm.gen.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, whm.gen.tr yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401