Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 27 Ocak 2013, 14:52
erycetin erycetin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üyelik tarihi: 12 Aralık 2012
Mesajlar: 1.498
Konular : 1496
Yaş: 26
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur?

[h=2]Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur?[/h]Sitemap, tahmin ettiğiniz üzere bir web sitesine ait site haritasıdır. Amacı; sayfalarınızı Google'ın biran önce tanıyıp indekslemesidir. Bu sebeple bir web sitesi için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Google sitemap ile oluşturulan sayfalara erişmede öncelik tanıdığını açıklamıştır. Eğer bir sitemap'iniz yok ise bu sitenizin indekslenmeyecek anlamı çıkmamaktadır! Fakat Google'ın bu hizmetinden yararlanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
Bugün www.r10.net küresel ısınmaya hayır seo yarışması sayfamızda, yarışma boyunca sitemap hazırlamada kullandığım bir web sitesini tanıtacağım. xml-sitemaps.com adresi 500 sayfaya kadar ücretsiz online olarak sitemap hazırlamanıza olanak sağlamakta. Ayrıca tarama sonrası size yahoo için kullanabileceğiniz urllist.txt dosyası ile beraber siteniz için .html formatta bir site haritası dosyası sunuyor. Bunun yanı sıra rss hizmeti sağlamanız için .ror uzantılı bir dosya sunuyor. Tarama sonrası xml site haritanızı 2 versiyon ile sunuyor. Bunlardan ilki varsayılan olarak diyebileceğimiz sitemap.xml. Diğeri ise bunun sıkıştırılmış hali olan sitemap.xml.gz uzantılı dosya. 2 si arasında fark .gz uzantılı dosyanın daha az yer kaplıyor olmasıdır. Tercih size ait.
Sitenin kullanımı ise şu şekildedir: www.xml-sitemaps.com adresine bağlandıktan hemen sonra, Starting URL bölümündeki forma sitenizin adresini yazmak. Change frequency bölümüne botların hangi aralıklar ile sitenize gelmesi istediğiniz seçeceksiniz. Varsayılan olarak "Daily" yani günlük olarak seçilmektedir. Burada da tercih size ait olacaktır. Last modification bölümü ise sitemapiniz en son hangi tarihte güncellendiğine dair bir tarih seçeneğidir. Burada Use server's response seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim. Son olarak priority bölümüne ise önem yada öncelik diyebiliriz. (örneğin "0.50" normal sayfalar, "1" ise kategoriler ve ana sayfa için olabilir.) Daha sonra ise Start düğmesine tıklıyor ve beklemeye geçiyoruz.
Tarama bitiminde ise yukarıda anlattığım şekilde size bir takım dosyalar sunulacak. Bunlar tercihinize bağlı olarak dilediğiniz seçip bilgisayarınıza indirdikten sonra sitenizin ana dizinine atmanız yeterli olacaktır. Bu arada Google'ın bu hizmetinden faydalanmanız için www.google.com/webmasters/sitemaps/ adresinden hesabınız ile giriş yapıp gerekli ayarlarınız yapmanız gereklidir. Bu kısmı atlıyor, vaktim olursa onu da ayrı bir makalemde anlatacağım.
Alıntı ile Cevapla

Reklam
Doping Hosting