Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu

Go Back   Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu > Domain Genel > Domain Ticareti

Domain Ticareti Domain Alım Satım işleri

Doping Hosting
User Tag List

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17 Şubat 2014, 13:39
Administrator
 
Seçiniz Şubesi
Üyelik tarihi: 09 Ekim 2012
Mesajlar: 1.294
Konular : 925
Yaş: 35
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Domain Davaları ve Sonuçları

Şikayetçi Tarafın İddiaları ve Talepleri


Şikayetçi şikayet dilekçesinde;


Şikayetçi 1992 yılında Compart Systemhaus GmbH ticaret unvanı ile kurulmuştur.
2000 yılından bugüne dek Almanya, Kuzey Amerika, İspanya/Portekiz olmak üzere 3 bölgesel coğrafyada iştirakleri ile var olan COMPART AG adı altında “doküman yönetimi” işlerini yürütmektedir.
Şikayetçi; COMPART markasını;
Almanya’da 1086545 numara ile 11 Eylül, 1984 tarihinde 09, 16 ve 42. sınıflarda,
Almanya’da 30546409 numara ile 3 Ağustos, 2005 tarihinde 09 ve 42. sınıflarda,
Almanya’da 30546410.8 numara ile 3 Ağustos, 2005 tarihinde 09 ve 42. sınıflarda,
884004 Uluslararası tescil numarası ile 09 ve 42. Sınıfarda 3 Şubat, 2006 tarihinde İsviçre, Romanya, Norveç, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’nde tescil ettirmiştir.
Şikayetçi COMPART markasını ayrıca çok sayıda ülkede tescil ettirmiştir.
Uyuşmazlık konusu alan adı ilk kez 1996 yılında Comp Art Associates of Louisville, USA tarafından tescil (kayıt) edilmiş ve şirket unvanının değiştiği 2001 yılına kadar "grafik tasarım, pazarlama ve reklam tanıtım" hizmetleri için kullanılmıştır.
Alan adı 2001 yılında Domain Deluxe in Hong Kong tarafından tescil edilmiş, 19 Temmuz 2004 tarihinden sonra whois veri tabanında "gizlilik kaydı - privacy shield" koyulmuştur.
Şikayet edilen taraf olan Vertical Axis, Inc., 3. kişilere ait marka ve alan adlarını tescil ettirerek para kazanmak amacında olan bir firma olarak bilinmektedir ve daha önce 27 kez alan adı uyuşmazlığı prosedürlerinde şikayet edilen olarak yer almış ve 12 dava lehine sonuçlanmıştır.
Şikayet edilen, uyuşmazlığa konu "Compart.com" alan adını, üçüncü kişilerin "yazılımlar da dahil olmak üzere ürünleri"ni içeren sitelere link (bağlantı) veren bir "alan adı park sitesi - domain parking website" olarak kullanmaktadır.
Şikayetçi, Eylül 2008’de şikayet edilene, alan adının kendisine transferi için 7,000 USD teklif etmiş, bu teklif reddedilmiş, Şubat 2009’da şikayetçi DomainBrokers.com’dan şikayet edilen adına alan adının transferi için 48,000 USD talep edildiği mesajını almıştır.
Uyuşmazlığa konu alan adı "Compart.com", yüksek ayırt ediciliği olan COMPART ibaresini içeren şikayetçi markası ile karıştırılma ihtimali yaratacak şekilde benzerdir. Şikayetçi "markada ilave şekil unsurlarının bulunmasının" alan adı ile marka arasındaki karıştırılma ihtimalini, dolayısıyla, benzerliği ortadan kaldırmaya yeterli olmadığına ilişkin birçok UDRP karar örneği sunmuştur.
Şikayet edilenin uyuşmazlık konusu alan adını kullanmak için herhangi bir hakkı ya da yasal menfaati yoktur. Şikayetçi, şikayet edilene COMPART markasını kullanmak için lisans veya izin ya da COMPART markası veya onunla ilişkili bir ismin alan adı olarak tescil edilmesine yönelik olarak herhangi bir izin vermemiştir.
Şikayet edilen, uyuşmazlık konusu alan adını "yazılımlar da içeren çeşitli ürünlere ait bilgileri" arayan internet kullanıcılarına yönelik olarak 3. kişilerin web sitelerine linkler vermek suretiyle her tuşlamada (click) belirli miktarda para kazandıran bir site olarak kullanmaktadır. Bu kullanım Politika’nın 4 (c) (i) maddesi uyarınca iyi niyetli bir kullanım olarak kabul edilemez.
Şikayet edilenin, şikayetçinin yüksek ayırt ediciliği olan ve geniş çevrelerce bilinen COMPART markasını uyuşmazlık konusu alan adında kullanması için hukuki ve ticari olan veya olmayan herhangi bir iş faaliyeti de sözkonusu değildir. Dolayısıyla, şikayet edilen kötü niyetlidir.
Bunların yanısıra uyuşmazlık konusu alan adı altındaki site, şikayetçinin rakiplerinin sitelerine örneğin nextag.co.uk, software4students.co.uk, 31touchdownloads.com, ascentive.com sitelerine bağlantı vermekte ve reklamlarını içermektedir.
Şikayet edilen, şikayetçi veya şikayetçinin markası hakkında bilgisi olmasaydı şikayetçinin rakibi olan yazılım firmalarının yazılım ürünlerine sitesinde yer vermezdi.
Şikayet edilen, uyuşmazlık konusu alan adını tescil ettirirken şikayetçiyi veya şikayetçinin markasını özellikle bilmiyor olsaydı dahi araştırması gerekir idi. Champagne Lanson v. Development Services/MailPlanet.com, Inc., WIPO Case No. D2006-0006, lanson.com) kararında da belirtildiği gibi "bilerek göz yumma - willful blindness" kötü niyetin göstergesidir.
iddialarına yer vermiş, deliller sunmuş ve sonuç olarak uyuşmazlık konusu alan adının kendisine transferini talep etmiştir.


Şikayet Edilen Tarafın Savunmaları ve Talepleri


Şikayet edilen, cevap dilekçesinde;


Bu olay bir "karşı alan adı korsanlığı - reverse domain name hijacking" olayıdır.
Şikayetçi, taraflar arasında bir dizi görüşme sonunda varılan 20,000 USD olan teklifi kabul etmeyip alan adını satın almasının mümkün olamayacağını anladığı zaman bu davayı açmıştır. Şikayetçi, şikayet dilekçesinde 7,000 USD ilk tekliften sonra, kendisinin 12,000 USD ve tekrar 20,000 USD teklifler verdiğini dilekçesinde belirtmemiştir.
COMPART kelimesini içeren alan adı genel sözlük anlamı itibariyle "seçip ayırmak, kısımlara ayırmak" anlamında olduğundan şikayet edilenin bu adı kullanmasında meşru bir menfaati vardır.
Şikayet edilen, uyuşmazlık konusu alan adını "alan adı park hizmeti" veren HitFarm.com vasıtasıyla kullanmaktadır. Şikayette belirtilenin aksine; şikayet edilen uyuşmazlık konusu alan adı altındaki sitede, şikayetçinin rakiplerinin yazılım ve diğer ürünlerinin reklamlarına yer verilmemektedir. Şikayet edilen bunu kanıtlamak üzere daha çok otomobil ürünleri ve genel mal ve hizmetler sunan linkleri gösteren deliller sunmuştur.
Şikayet edilen COMPART kelimesinin 3. kişiler tarafından kullanıldığını göstermek üzere Google’da 899,000 hit sonucunu gösteren deliller sunmuştur. Buna ek olarak Almanya ve ABD’de COMPART kelimesini içeren çok sayıda marka tescili bulunmaktadır.
Şikayet edilen uyuşmazlık konusu alan adının tescili ve kullanımında kötü niyetli değildir. Tasviri bir kelime eğer bir markadan kazanç sağlamak amacıyla tescil edilir ise o zaman kötü niyetten bahsedilebilir. Burada bu durumu kanıtlayan herhangi bir delil yoktur. Zira şikayet edilen COMPART ismini genel bir kelime olduğu için tescil ettirmiştir. Şikayet edilen alan adını tescil ettirdiği tarih olan 4 Haziran 2005 tarihinde şikayetçiden hiçbir şekilde haberdar değildir. Şikayetçi ABD’de COMPART marka tescil başvurusunu 3 Şubat 2006 yani şikayet edilenin alan adını tescil ettirmesinden 8 ay sonra gerçekleştirmiştir. Şikayet edilenin alan adını tescil ettiği tarihte şikayetçi’nin Almanya’da tescilli markası olmasına rağmen, şikayet edilenin dünyanın her ülkesinde marka tescili olup olmadığını araştırmasının gerekmeyeceği çok iyi bilinmektedir.
savunmalarını ifade etmiş, deliller sunmuş ve sonuç olarak şikayetçi tarafın taleplerinin reddedilmesini talep etmiştir.
__________________
''Kendi planlarımızı yapıyorduk, ama kaderin de planları olduğunu unutmuştuk..''\Dostoyevski\
Alıntı ile Cevapla

Reklam
Doping Hosting
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesajlar
UrgeClick.com Link Ekle Para Kazan seydia İnternetten Para Kazanma 0 12 Mayıs 2014 12:17
Hosting Gösterim Sayfalarında Bunu Nasıl Kaldırabilirim? esntpli WHMCS 2 10 Mayıs 2014 23:39
WhatsApp ile telefon görüşmesi artık mümkün olacak ~:/reboot Bilim Dünyasından Haberler 0 25 Şubat 2014 22:08
2014 Kpss hazırlanan adaylara şiddetle tavsiye edilir is_for_you İnternetin Yenileri Yeni Açılan Siteler 1 24 Aralık 2013 11:15
Tanışma Kaynaşma Kanima WHM Muhiddin 7 12 Temmuz 2013 00:31

Sosyal Medya Uyarı
Bu bir DH iştirakidir.!
Bir forum sitesi olan whm.gen.tr webmaster forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan whm.gen.tr sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@whm.gen.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, whm.gen.tr yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap