Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu

Go Back   Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu > Sunucu Çözümleri > Server Genel

Server Genel Tüm serverlar hakkında

Doping Hosting
User Tag List

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10 Ekim 2012, 23:21
 
Üyelik tarihi: 10 Ekim 2012
Mesajlar: 6
Konular : 5
Yaş: 34
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart SqL Server Geniş Anlatım ..

SqL Server Geniş Anlatım .. SQL Server nedir?

SQL Server, client ve SQL Server arasında iletişim kurmak için Transact-SQLi kullanan bir client/server, ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.

Client/Server Mimarisi
SQL Server, çalışma ortamını, client ve server bilgisayarlarda çalışan işlere ayırmak için client/server mimarisini kullanır.

v Client, bir veya daha fazla client bilgisayarlarının üzerinde çalışır ama ayrıca SQL Server ile server bilgisayarlarının üzerinde de çalışır.

v SQL Server, veritabanlarını yönetir ve istekler arttıkça uygun server kaynaklarını böler.

Client/Server mimarisi çeşitli ortamlar için uygulamaları düzenlememize izin verir. Client programlama arayüzü, farklı client bilgisayarlar üzerinde uygulamaları çalıştırmaya ve network aracılığıyla servera iletmeye olanak sağlar.

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi
İlişkisel veritabanı sistemi aşağıdakilerden sorumludur:

v Veritabanındaki veri arasında ilişki sağlamaktan.

v Veri arasındaki ilişkileri bozmayan kurallara göre verinin depolandığından emin olmaktan

v Başarısız sistem olaylarında, bütün verileri geri almaktan.

Transact-SQL
SQL, düzeltilmesi ve değiştirilmesi istenen bilgileri açıkça belirtmeye izin veren bir komut takımıdır. Transact-SQL sayesinde veri ve sorgulara erişebilir, güncelleyebilir ve ilişkisel veritabanı sistemini yönetebilirsiniz. En son ANSI SQL standartını destekler ve ANSI Sql-92 olarak adlandırılıyor.

SQL Server Platformu
Uygulamaları yaratmak ve çalıştırmak için birkaç veya daha fazla işletim sistemi platformları kullanılabilir. Client olarak MS-DOS, Windows 3.x, Windows NT, Windows 9.x, Third Party (Unix ve Apple Macintosh gibi), İnternet Browser; Server olarak Windows NT, Windows 9.x kullanılır.

Windows NT ile SQL Serverın Uyumu
SQL Server Windows NT ile tamamıyle uyumlu ve onun birçok avantajına sahip.

Güvenlik: SQL Server, Win NTdeki güvenlik sistemi ile uyumlandırılmış. Bu uyum SQL Server ve WinNTnin her ikisine de erişim için tek bir kullanıcı ismine ve şifresine izin verir. SQL Server Microsoft Clientı olmayanlar (Banyan VINES, AppleTalk, Novell) için kendi güvenliğini sağlar. SQL Server ayrıca network güvenliği için WinNTnin encryption özelliğini kullanır.

Çoklu İşlemci Desteği : SQL Server otomatik olarak server bilgisayara eklenmiş olan ekstra işlemcilerin avantajlarına sahip olur. SQL Server WinNTnin symmetric multiprocessing (SMP) yeteneklerini destekler.

Microsoft Event Viewer: SQL Server problemleri görmek ve izlemek için uygun bir mekanizma sağlayarak WinNT uygulamalarına, güvenliğe ve sistem event loglarına mesaj yazar.

Windows NT Servisleri: SQL Server WinNT üzerinde bir servis olarak çalışır ve SQL Serverı başlatmaya ve durdurmaya izin verir.

Windows NT Performans Denetimi: WinNT performans denetimine, SQL Serverın sistem performansını yönetmeye imkan sağlayan performans metriklerini gönderir.
Alias: Farklı login IDler tarafından paylaştırılan veritabanı kullanıcı ismidir. Veritabanı aliasI, hepsine aynı izinleri vererek, aynı kullanıcı olarak birden fazla kişiyi ele almaya izin verir. Ayrıca, veritabanındaki herhangi bir kullanıcı ismi, bir alias olarak çalışır.

Aliaslar, farklı kullanıcılar dbo rolü sayıldıklarında kullanılırlar.

Domain: WinNT güvenliğinde, bir domain, yönetimsel amaçlar ve incelemeler için gruplanmış ve ortak bir güvenlik veritabanını paylaşan bilgisayarlar kümesidir.

Group: SQL Serverda, bir veritabanı grubu, veritabanı kullanıcıları kümesidir. Kullanıcılar, gruba onaylanmış veritabanı izinlerine sahip olurlar. Grupları kullanma, çok sayıda kullanıcının idare edilmesini basitleştirir; çünkü gruplar, aynı anda bir den fazla kullanıcıya izinleri onaylamayı ve iptal etmeyi sağlar.

WinNTde, bir grup, WinNT kullanıcı kümesidir. Kullanıcılar, gruba onaylanmış bütün izinlere ve WinNT haklarına sahiptir. Gruplar, çok sayıda kullanıcının yeteneğinin yönetilmesini sağlar.

SQL Serverın Microsoft BackOffice ile Uyumu
Back Office iş çözümleri oluşturmak için kullanılan bir server uygulama grubudur. SQL Server Microsoft Backoffice ürünleriyle iyi bir şekilde uyumlandırılmıştır. SQL Server ile çalışan Back Office uygulamaları şu şekilde tanımlanmıştır:

Microsoft Internet Information Server: SQL Serverdaki verilere erişmek için internet clientlarına izin verir.

Microsoft Exchange Server: SQL Server veya MAPI (Messagini Application Programming Interface) bunu kullanarak e-mail mesajları gönderebilir.

Microsoft SNA Server: PC tabanlı networklerle, SNA protokolünü çalıştırarak, IBM ortamlarına bağlanır. SNA Server kullanarak, SQL Serverı Ibm mainframeleriyle veya AS400 uygulamaları ve verileriyle uyumlu hale getirebiliriz.

Microsoft Sistemleri Yönetimi Serverı: Kendi veritabanınlarını depolamak için SQL Serverı kullanır ve bilgisayar yazılımlarını ve donanımlarını yönetir.

SQL Server Servisleri:
Bütün SQL Server servisleri, Win NT üzerinde servisler olarak veya Win 95 ve diğer işletim sistemleri üzerinde uygulama olarak çalışır. SQL Server servisler MSSQL Serverı, SQL Server Agenti ve Microsoft Distrubuted Transaction Coordinatorı (MS DTC) içerir.

MSSQL Server Servisi: İlişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Transact-SQL ifadelerini işler ve serverdaki veritabanından oluşan dosyaları yönetir.

v Bu servisler tesadüfi çoklu kullanıcılara göre bilgisayar kaynaklarını ayırırlar.

v Mantıksal problemleri engeller. (Aynı anda aynı veriyi güncellemek isteyen kullanıcılara karşı zaman isteme gibi)

v Veri uyumunu ve tutarlılığını garanti altına alır.

SQL Server Aracı Servisi: Lokal veya çoklu server işlerini, uyarıları ve operatörleri yaratmak ve yönetmek için SQL Serverla birleşim içinde çalışan bir servis

Microsoft Distrubuted Transaction Coordinator Servisi: Bu bir transaction yöneticisidir. Bir işlemdeki farklı veri kaynaklarını içeren clientlara izin verir. Ayrıca Microsoft Transaction Serverın bir bileşenidir.

SQL Server Client Yazılımı:
SQL Server, veritabanını yaratmak ve dizayn etmek, veri sorgulamak, serverı idare etmek ve belirli konular üzerinde yardım aramak için client yazılım çeşitlerini içerir.
Alıntı ile Cevapla

Reklam
Doping Hosting
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesajlar
Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme aratar1634 Kategorisizler 0 17 Temmuz 2013 19:02
PHP Mail Dağıtma Scripti - AtMail OpenSource erycetin Ücretsiz Scriptler 1 12 Temmuz 2013 02:00
AVG InternetSecurity 2012-SP1 v12.0.2171 TR-Final erycetin Bilgisayar Güvenliği 0 14 Nisan 2013 12:52
E-Dergi Scripti / Harika tasarım / Yepyeni bir scripttir erycetin Ücretsiz Scriptler 0 02 Nisan 2013 20:08
Barkod Nedir? erycetin Grafik Sözlük 0 03 Mart 2013 15:04

Sosyal Medya Uyarı
Bu bir DH iştirakidir.!
Bir forum sitesi olan whm.gen.tr webmaster forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan whm.gen.tr sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@whm.gen.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, whm.gen.tr yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap