Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu

Go Back   Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu > Webmaster Forumu > Web Seo ve Optimizasyon

Web Seo ve Optimizasyon Seo ve Arama Motoru Optimizasyonu hakkında geniş bilgiler

Doping Hosting
User Tag List

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18 Haziran 2013, 09:19
Administrator
 
Seçiniz Şubesi
Üyelik tarihi: 09 Ekim 2012
Mesajlar: 1.294
Konular : 925
Yaş: 35
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Penguen Seo 2.0 'da Yol Haritası Geniş Anlatım
Penguen 2.0 güncellemesi başladı ve bitti. Bu güncellemeden daha önceki güncellemelerde olduğu gibi hiç kimse memnun değil. Matt Cutts Penguen 2.0 güncellemesinin web spam ile ilgili olduğunu ve spami bitirmeyi amaçladıklarını twitterdan bildirmişti. Ancak işi o kadar abarttılar ki aksine orjinal içeriğe sahip siteler sıralama kaybederken o sitelerden rss ile veri çekmiş yada aynen kopyapalamış siteler üst sıralara çıktı. Hatta daha da komiği çok zor kelimelerde bile ilk sıralarda wikipedia gibi siteler çıkmaya başladı. Bu örnek bile bu güncellemenin oldukça sıkıntılı olduğunu göstermeye yetmektedir.Bu güncellemede ki sıkıntıdan sonra Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarının semantik aramalarda çok daha başarılı sonuçlar verdiğini bizzat test ettim. Muhtemelen penguen 2.0 güncelleme esnasında ve sonrasında ziyaretçilerin diğer arama motorlarına yönlenme olasılıklarını google aklından çıkarmamalıdır. Sanıyorum ki bu günlerde arama motorlarının penguen 2.0 güncellemesi sonrası ziyaretçi trafikleri ile ilgili bir rapor yayınlanacaktır.


Bu nedenle google algoritmasının hatasını anladı, kullanıcı odaklı geri dönüşümleri almaya başlayarak sıralamaları değiştirdi. Öyle ki bırakın günlük sıralamayı saatlik sıralamalar değişmeye başladı. Seo sitelerinde yayınlanan makalelerde penguen 2.0 algoritmasından en fazla p..no sitelerin etkilendiği ve sıralama kaybettikleri duyuruldu.


Matt Cutts spam şikayetlerinin https://docs.google.com/forms/d/1rhR...cMe44/viewform adresinden yapılabileceğini twitterdan bildirdi. Bu da acaba algoritma başarısız oldu da google sadece kullanıcı odaklı geri dönüşümle mi sıralama yapılıyor sorularını akla getirdi.


Yine bu güncellemenin arkasından orjinal içerik yalan mı ? Backlinkler artık seoya etki etmiyor mu ? Nasıl backlink almalıyım ? Sosyal profillerin seoya etkisi nasıl ? gibi sorular doğal olarak sorulmaya başladı.


Google özetle seo için değil insanların faydası için site yapın mantığını yineledi. Ve en büyük darbeyi direkt olarak söylemese de seo işinden para kazananlara vurduğunu gördük. Bu güncellemeden ingilizce sitelerin %2,5 lik bir kısmının etkileneceğini google iddia etse de güncelleme sonrası forumlarda açılan konulara ve bloglarda yazılanlara bakılırsa bu rakamın çok üstünde bir etkilenme söz konusudur.Penguen 2.0 algoritmasından etkilenmemek ( iyi etkilenmek ) için :*Gerek metin içinde gerekse metalar içerisinde spamden ve çok fazla tekrardan kesinlikle kaçının
*İçeriklerinizi seo için değil kullanıcı için oluşturun
*Site hızınızın seo ya etkisini küçümsemeyin. Sitenizi düzenli olarak google pagespeed , gmetrics gibi araçlarla test edip hatalarınızı düzeltin.
*Google ‘a göre uzun vadeli bir seo stratejisi için 3 temel yöntem vardır. 1- *Kaliteli ve benzersiz içerik 2- Saygın ve güvenilir sitelerden link kazanmak 3-
*Sosyal medya çalışmasına sistemli bir şekilde devam etmek
*Duplicate content ( Tekrarlanan içerik ) ve Duplicate tag ( Tekrarlanan anahtar kelimeler, etiketler vs. ) gibi şeylerden uzak durun.
*Özellikle sonuçlarını bilmediğiniz blackhat seo tekniklerini sakın uygulamayın.
*Sitelerinizi en güncel programlama dili ile ve responsive olarak ( bütün cihazlarda düzgün görüntülenecek şekilde ) tasarlayın.*Uygun bir fiyata yazdırdığınız makalelerin bilimsel olmadığının ve çok fazla anlam bozukluğu içerdiğinin sizin kadar google da farkında, bunu unutmayın !
*Sitenize yerleştirdiğiniz reklamlar ziyaretçinin zorla tıklayabileceği şekilde yerleştirilmemiş olsun. Ayrıca yazının hemen altında hemen üstünde veya ortasında reklam bulunmasın.
*Ziyaretçileriniz sitenizde yolunu kaybetmesin. Siteniz düzgün bir hiyerarşiye sahip olsun.
*Sitenizin ana sayfasından , kurumsal twitter, facebook ve google+ hesabınıza link verin. Ve yine sosyal medya hesaplarınızın profilinden de sitenize link verin.
*Sitenizin genel bütünlüğü ile alakası olmayan içerikleri kaldırın. ( Örn. Bir tarım sitesinde web tasarım içeriği gibi )
*İçeriklerinizin sosyal medyada paylaşılabilir nitelikte olmasına dikkat edin. Rakiplerinizin sosyal aktivitelerini analiz etmek için Social Activity Tool aracını kullanabilirsiniz.
*Sosyal medya monitoring sistemleri ile sosyal medya hesaplarınızı rahatça yönetebilirsiniz.
*Aşırı optimizasyondan kaçının
*Çok fazla indekslenmiş sayfası olan internet sitelerinden de dahil olmak üzere footer ve sidebar backlinkleri almaktan kaçının.
*Sektörünüzle ilgili video çalışmaları hazırlayın , videoda mutlaka watermark olarak logonuz veya web siteniz bulunsun. Bu mükemmel viral bir tanıtım yöntemidir. Üstelik sosyal medyada videonuz ne kadar fazla paylaşılırsa o kadar fazla insan videonuzu izleyip kendisi bir şeyler öğrenmiş olacak hem de firmanızla ilgili fikir sahibi olmuş olacak.
*Son penguen güncellemesinde görüldü ki, başka sitelerden yada sosyal sitelerden sitenize insanların ulaşması değil direkt olarak isminizi yazıp ulaşması google açısından daha değerlidir. Bu nedenle marka bilinirliğinizi artırmak için yaptığınız hiç bir şey fazla sayılmaz.
*Son zamanlarda Sosyal Medya link borsası diye bir kavram oluştuğu, google da bundan haberdar. Google bu yüzden bir yazının sosyal medyada ne kadar paylaşıldığı değil kim tarafından paylaşıldığı ile ilgeniyor. Bu biraz şaşırtıcı ama evet. Küçük ve kaliteli bir izleyici kitlesi bazen 1000 üyelik spam bir sosyal medya grubunu yenebilir.*Guest blog posting ( Konuk blog yazarlığı ) ile ilgili olarakta hiç kuşkusuz ki backlink kaynaklarının en önemlilerinden olan konuk yazarlık Penguenin yeni güncellemesi ile bitmiş değil. Ancak konuk yazar olduğunuz sitelerin kalitesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca yazdığınız yazıların sosyal medyada önce kendiniz paylaşıp sonra da paylaşılmasını sağlamalısınız.*Müşteri portfoyünüze düzenli olarak newsletter onların ilgilerini çekecek iletiler postalayın. İletilerin içinde sitenize bağlantı verin. ( Örn. Mailchimp)


*Kenya da bir internet sitesinden türkiyedeki bir internet sitesine verilen backlinkin çok saçma olduğunu sizin kadar google da biliyor. Backlink alımlarınızda dikkat etmeniz gereken en temel kriterlerden biri budur.
*Backlink alırken kullandığınız anchor text ‘i bir yada iki çeşit değil on veya üzeri çeşit olarak kullanın. ( Örn. web tasarım, türkiye web tasarımcıları , web tasarım blogu vs. ) .
* Hiç anchor text kullanmadan direkt olarak link kullanılmasını öneren seo yazarları da var.
*Otomatik seo programlarını kullanmayın. ( Senuke vs.)
*Yorum ve profil backlinklerden kaçının. Özellikle link çöplüğüne dönmüş google gözünde itibarı kalmamış sitelerden kesinlikle yorum ve profil backlinki almayın.
*Sosyal medyada sürekli aynı konuları paylaşıp durmayın. Bütün konularınızı paylaşın. Kalite puanı düşük yazıların sitenizde fazla olması , kaliteli içeriklerinizin de sıkıntıya düşmesine sebep olur.
*Google plus yazarlık doğrulamanızı yapın. Çünkü artık seo sadece sitenin optimazyonu değil yazarın da puanlandırma sisteminden geçiyor. Author rankınız da sitenizin rankının yükselmesine katkı sağlayacaktır.


Penguen 2.0 algoritmasından ceza alarak kötü bir şekilde etkilendi iseniz ( Penguen cezalarından kurtulmak )

*Google tarafından ceza yemiş, düşük arama hacmi olan, çok fazla backlink çıkışı olan vs. backlinklerinizi google link reddetme aracı ile kaldırın. Yalnız kaldıracağınız linkleri tespit ederken çok dikkatli olun bu linklerin sitenize %100 zarar verdiğinden emin olun. Her ne kadar Penguen 2.0 algoritmasının uygulanması manuel olarak yapılmamış ve sonucunda da manuel istekler mantıksız gibi gözükse de, google sitenizi yeniden değerlendirdiğinde olumlu sonuçlar görebilirsiniz.
*Google webmasters sitesinden , sitenizi yeniden değerlendirme talebinde bulunun.
*Penguen 2.0 güncellemesi sonrasında çok fazla hit kaybı yaşayanlar ve sıralamada çok fazla geriye gidenler yapmış olduğu yanlışlardan ( Yukarda anlattıklarımızı uygulasın ) vazgeçerek , doğru kriterleri uygulamaya başlasın.


Not : Penguen beni öldürdü diye paniğe kapılmayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra sonuçları görmeniz 2 ay ile 12 arasında değişiklik gösterebilir. Ama yine de uzun zaman emek vermiş olduğunuz siteyi çöpe atmaktan iyidir. Bu işlemleri yapın ve hiç bir şey olmamış gibi düzenli olarak özgün içerik girmeye devam edin.


John Rampton ve Murray Newlands ‘in Google’ın Penguen 2.0 güncellemesi ile ilgili videosu.
Her ne kadar bu güncelleme web sitesi olan insanlar üzerinde bir korku yaratmış olsa da 2013 te de arama motoru optimizasyonu en ucuz ve en kaliteli pazarlama trendi olmayı sürdürüyor. Bizim seo sitelerinden takip ettiğimiz ve genel tecrübelerimiz doğrultusunda bu bilgileri yazdığımızı unutmayın. Elbette ki google gibi dev bir firma algoritmasının sadece çok küçük bir kısmını paylaşacaktır. Bunu aklınızdan çıkarmayın


Makalenin orjinali : penguen 2.0, penguen 2.0 nedir , penguen 2.0 cezaları, penguen 2.0 sıralama düştü, adresindedir.
Yazıyı R10 'a eklemek gercekten baya zaman alıyor resimleri düzenlemesi vs. Bu yüzden yazıda ki imla hataları ve varsa anlam bozuklukları için özür dilerim. Arkadaşlar uyarırlarsa bunları düzeltirim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sitemi ziyaret edip sosyal medyada beğenmeniz bu yazıların devamı için ödül niteliğinde olacaktır.


10 Haziran 2013 - Yazıya ek ve güncelleme planı


Yazının devamına natural olmayan ve google tarafından aleyhimize kullanlmış backlinklerin tespit edilmesi ve googel disallow aracı ile bunların pasifize edilmesini ekleyeceğim. Notum bulunsun unutmayayım :)


İyi günler dilerim
__________________
''Kendi planlarımızı yapıyorduk, ama kaderin de planları olduğunu unutmuştuk..''\Dostoyevski\
Alıntı ile Cevapla

Reklam
Doping Hosting
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesajlar
PHP Mail Dağıtma Scripti - AtMail OpenSource erycetin Ücretsiz Scriptler 1 12 Temmuz 2013 02:00
AVG InternetSecurity 2012-SP1 v12.0.2171 TR-Final erycetin Bilgisayar Güvenliği 0 14 Nisan 2013 12:52
E-Dergi Scripti / Harika tasarım / Yepyeni bir scripttir erycetin Ücretsiz Scriptler 0 02 Nisan 2013 20:08
Barkod Nedir? erycetin Grafik Sözlük 0 03 Mart 2013 15:04
Büyük boyutlu Sql dosyalarını nasıl yükleriz. LiDeR Database 0 10 Ekim 2012 23:27

Sosyal Medya Uyarı
Bu bir DH iştirakidir.!
Bir forum sitesi olan whm.gen.tr webmaster forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan whm.gen.tr sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@whm.gen.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, whm.gen.tr yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap