Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu

Go Back   Whm Cpanel Forumu - Webmaster Panel Destek Forumu > Teknoloji, Bilgisayar ve İnternet > Bilim Teknoloji ve Online Oyun Dünyası > Bilim Dünyasından Haberler

Bilim Dünyasından Haberler Teknoloji ve Bilim Dünyasında Son Gelişmeler

Doping Hosting
User Tag List

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27 Mayıs 2016, 11:12
 
Seçiniz Şubesi
Üyelik tarihi: 21 Mayıs 2016
Mesajlar: 12
Konular : 11
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Kabadüz Haber sitesi

KABADüZ adı

halk ile meydana getirilen görüşmelerde “KABADüZ “ adının nerden geldiği rivayeti şu demek oluyor ki şöyledir. Yöre adını coğrafi yapısından alıyor. Kabadüz, “Büyük ve Geniş Bir Sırt Düzü” anlamındadır. Tahminen 19.Ncı Yüzyılın son çeyreğinde sahil ve sahile yakın konumda bulunan kamu mevsimlik yayla göçü için buralara ve çambaşı Yaylasına göç ediyorlardı. Göçebe atlıları yol güzergahında bulunan şimdiki ilçenin güney Doğusunda ilçe Merkezine 200-300 metre mesafedeki Mezarlıkta dinlenirlerdi.Bu atlı ve yarı göçebe Türkler’in kendi ifadeleri ile “Kabadüz’de şu demek olmaktadır ki şimdiki Mezarlıkta düşün edelim (dinlenelim, istirahat edelim)” dedikleri ve yörenin adının buradan kaynaklandığı kuvvetle muhtemeldir.KABADüZ KıSA VE RiVAYET DOLU OLAN TARiHCESi

ilçenin zamanı hakkında şekilde meydana getirilen tetkiklerde bu konudaki bilgilerin bir rivayetten oluştuğu anlaşılmıştır, ilk yerleşmeler konusunda kesin ve tam bilgi var değildir.
Selçuklu Sultanı Rüknettin Süleyman şah ve Gıyasettin 1.Keyhusrev ile Sivas’tan haraket eden kervanlar, Sahile erişebilmek için Sivas-Koyulhisar-Mesudiye-Çambaşı-Kabadüz-Ordu alternatifini takip ediyordu. Fatih devrinde yöre tam olarak Osmanlıların eline geçmiştir. 19. Yüzyılın sonlarına doğru Ordu ve civarı bilhassa kıyı kesim, fındık bahçeleri ve çoğunlukla mısır tarlaları ile kaplıydı. Pirinç sahaları 1891 senesinde kaldırıldığından bataklıkların azalmasına karşın sıtma hastalığı Ordu halkı için büyük bir afet olarak mevcudiyetini sürdürmekte olduğundan, göç de halkın sıhhati hakkında olduğundan bilhassa yazın Çambaşı’na kalabalık kabileler şeklinde gidilmekte; Yaylada yerleşmeyi müteakip şenlikler yapılmaktaydı.

2. Dünya Savaşına kadar Çambaşına büyük kafileler şeklinde mevsimlik göç yapılmasına devam edilmiştir. Şu anki ilçe Merkezi ve çevresindeki halkın yarıdan fazlası Giresun’un Eynesil ilçesinden bundan ortalama 130-140 yıl önce gelmiş olarak yerleşmişlerdir. Yerleşen bu ilk ailelerden sonra öteki ailelerin de buralara gelip yerleşmeleri sonucu gelişen yöre 1932 yılının Mart ayında bucak olmuş, zamanla gelişerek 30 Aralık 1987 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararıyla Başköy’şöhret de Kabadüz’e katılmasıyla 1989 tarihinden itibaren faaliyete geçmek üzere “BELEDiYE TEŞKiLATıNA” kavuşmuştur.

Belediyenin kurulmasından kısa bir süre sonra 20 Mayıs 1990 Tarih ve 20523 Sayılı Resmi Gazete’de gösterilen 09 Mayıs 1990 Tarih ve 3644 sayılı Kanunla “iLçE” haline getirilmiş ve adı “KABADüZ iLçESi” yapılmaktadır.

Kabadüz haber – Son dakika Kabadüz
__________________
takipçi kazan
Alıntı ile Cevapla

Reklam
Doping Hosting
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Sosyal Medya Uyarı
Bu bir DH iştirakidir.!
Bir forum sitesi olan whm.gen.tr webmaster forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan whm.gen.tr sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@whm.gen.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, whm.gen.tr yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap